SMS GateWay

MOBİLİŞİM SMSGW

Servisleri üzerinden toplamış olduğu SMS paketlerini SMPP protokolü ile IP üzerinden VODAFONE ve TTMOBIL abonelerine sonlandırmaktadır.

TURKCELL abonelerine SMS sonlandırma hizmetini, E1 devreleri üzerinden SS7 protokolü veya IP SIGTRAN ile gerçekleştirmektedir.

Akıllı bir algoritma yönlendirme yönetimi kullanarak, gelen ve giden SMS trafiğini yönlendirir.

map
map

SMSGW Nedir?

Mobilişim SMSGW, SMS Servislerinin hızlı ve kolay bir şekilde uygulanması ve devreye alınması için uygun maliyetli bir yaklaşım sunar. SMSGW ölçeklenebilir ve esnek bir platformdur. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahiptir.

Avantajları:

  • Yeni protokollerin kolaylıkla kullanılmasını sağlar,
  • Tamamen HTTP üzerinden yapılandırılabilir ve böylece uzaktan yapılandırmaya izin verir,
  • Tüm dünya dillerinde SMS gönderim desteği sağlar,
  • SMS içeriğinde emoji gönderimi yapılabilir,
  • SMPP gibi popüler protokolleri destekler,
  • Canlı Trafik izleme Kontrol Paneli,
  • Prim hesaplarının anlık görüntülenmesi,
  • Saniyede 3000 mesaj (SMS) işleyebilir,,
  • Zil sesleri, resimli mesajlar, logolar, WAP push mesajları, Şebeke ayarları, WAP ayarları ve çok daha fazlası gibi popüler SMS servislerinin aktarımını destekler,

SMSGW Özellikleri

SMS Gönderme

Sistem SMS’i alıp, işleyip, ilgili operatöre SMS’i iletmektedir, operatörden iletilme raporunu alarak ve SMS’i arşivlemektedir.

SMS Alma

Incoming Sms’ler SMSGW’ye SMPP bağlantısı üzerinden, SubmitSM ya da Delivery Report (DeliverSM) olmak üzere 2 farklı yöntemle iletilir. TURKCELL ve VODAFONE SubmitSM yoluyla SMS'lerini iletirken, TTMOBIL, DeliverSM yoluyla SMS'lerini SMSGW’ye iletir.

Opt-Out (Kara Liste)

SMSGW sisteminde bulunan OptOut Modülü, Link ile kara listeye alma ve Kısa Kod Red mesajı ile kara listeye alma olarak 2 farklı yöntemle çalışır.

Donanım Altyapısı

SMSGW sistemi SMS iletim performans göstergeleri oldukça yüksek bir çözümdür. Birden fazla sunucu üzerinde Load-Balancing yeteneğiyle sınırsız kapasitelerde (3000 SMS/sec ve üzeri) SMS işleme ve SMSC lere SMS’leri yönlendirme özelliğine sahiptir

Sim Kart Değişiklik Sorgulama

SMSGW, Firma'nın kendi bilgi sistemlerinde hali hazırda sahibi olduğu, kendi müşterisine ait GSM numarası bilgisini Web Servis üzerinden ileterek operatör sistemlerinde ilgili GSM numarasına ait belirli bir zaman aralığında SIM KART değişikliği işleminin yapılıp yapılmadığına dair bilgi veren bir servis hizmeti sağlamaktadır.

Ödeme ve Elektronik para kuruluşları 31676 sayılı resmi gazeteye göre sim kart değişiklik durumunu tesbit etmesi zorunluluğu getirilmiştir.

31676 sayılı resmi gazete:

Kimlik doğrulama esnasında SMS teknolojisinin kullanılması durumunda, kuruluş, elektronik haberleşme işletmecileriyle SIM kart değişikliği gerçekleştirmiş veya numara taşıma yoluyla elektronik haberleşme işletmecisini değiştirmiş müşterileri tespit edebilmek için gerekli altyapıyı oluşturur ve bu tür değişiklikler yapmış müşteriye, yapılan değişikliğe ilişkin müşterinin açık teyidi alınmadığı sürece, değişikliğin yapıldığı tarihten itibaren 90 gün boyunca elektronik kanallar üzerinden gerçekleşecek işlemler kapsamında yapılacak kimlik doğrulamada SIM karta dayalı bir yöntem kullanılamaz. Aksi durumda gerçekleştirilen her türlü işlem için gerçekleştirilen işlemin müşteri tarafından yapıldığını ispat etme yükümlülüğü kuruluşa aittir.

Kaynak : Resmi Gazete